BLOG

 

 

Ponožky pro Jeden svět 2019

Mezinárodní festival Jeden svět nabízí naše ponožky!

Jeden svět je největší mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který probíhá v těchto dnech. Promítají se dokumenty z africké vesnice, z bruselského předměstí, východoslovenské romské osady nebo i z obýváku bratrů Okamurových… a spoustu jiných okének se otevře ve společném tématu identity a hledání toho, co společnost spojuje. Je nám ctí, že jsme mohli přispět malým dílem a ponožky Sokino se tak staly jedním z reklamních předmětů festivalu.

Jako jeden z hlavních hostů přijel premiér tibetské exilové vlády, který současně udělí cenu Homo Homini za rok 2018 nikaragujské chudé farmářce Francisce Ramírezové, které se podařilo mobilizovat statisíce lidí a bojovat za svoji půdu.

Jen si představte! Tibetský pan premiér ráno vstane a natáhne si ponožky s nápisem Sokino! A paní Ramírezová, která bude třeba jednou paní prezidentka Nikaraguy, bude kráčet v ústrety všem příkořím v její zemi v ponožkách z Čech!

 

Nemyslete si, kdyby je ty ponožky škrtily, nebo by se v nich nohy potily, mohlo by to ovlivnit mnohá vyhrocená jednání o míru a lidských právech. Jednoduchá rovnice, však to znáte. Tyhle věci člověka prostě rozladí, ať už se jedná o premiéra, bojovnou farmářku nebo o zaměstnance supermarketu. Chceme tvořit svět! Vy ne?

Další jednoduchá rovnice. Štěstí.

Add 1: Kde je ta Nikaragua?

Add 2: Není třeba přemýšlet o vhodnosti daru ponožek Sokino paní Ramírezové a panu premiérovi.

Add 3: Štěstí – jev, kdy člověk náhodně objeví něco příjemného, co vůbec nehledal.

Sv. Valentýn

Sv. Valentýn a jeho překlad do běžného českého života - pro ni i pro něho

Jsi-li žena, čti níže.

Jsi-li muž, přeskoč první dva odstavce.

 

Zase ten Valentýn! Všude srdce a rudo jak na prvního máje… Samozřejmě, že miluji a on miluje mě, ale tenhle svátek mi každý rok přijde tak trochu navíc. Nechce se mi dávat dárky právě tento den, na povel, protože ho miluji a právě teď se mu musím přiznat. Máme i jiné dny, kdy si vyznáme vzájemnou lásku (kromě těch „svých dnů“). Běžně to tak i děláme… Například každou středu…  „Máš mě ještě rád?“ ptám se…. „To víš, že Tě mám moc rád,“ přitulí se…

Na druhou stranu. Proč nedostat dárek jako ostatní? Vždyť si ho zasloužím – chodím do práce, doma je celkem i uklizeno, děti netrpí hlady… On zase posílá peníze, stará se o auto (to je asi všechno…). Nakonec to nemusí být dárek, který okatě říká „miluji Tě“. Mohl by to být dárek, který říká „DĚKUJI“.  A to se mi zdá už přijatelnější. Vždyť bez něho by mi bylo smutno, i přes to všechno. Takže, Valentýne, děkuji! Koupím dárek nám oběma, protože on klasicky nemá čas. Ponožky jemu i mně. A když je ten Valentýn, ty červené jsou nejlepší!

 

IMG_3001_3

 

Pro NĚHO (pro její něhu bez hněvu)

Skončily Vánoce a zase abych kupoval další dárek, protože doma uslyším nenápadnou poznámku o tom, že je ten Valentýn. Uvidím její zvídavé pohledy a naději v očích, jestli něco neschovávám za zády, když ten osudný den přijedu z práce. Minulý rok to celkem vyšlo, musel jsem odjet na služebku. Ale letos se ode mě očekává akce, i když se jakože naoko oba tváříme, že nic. Ale to NIC je past. Za tím NIC je mnoho. Někdy všechno.

Minimálně jde o ten večer a klid. Nemám rád obchoďáky, houfy lidí a ztracený čas! Spodního prádla má plný šuplík, čokoládu nejí, zase drží dietu… parfém? Dostala k Vánocům. Já bych si koupil třeba novou raketu na tenis. Nebo ponožky. A proč vlastně ne? Jsou červené a budou i hezky zabalené. A těch červených si všimne každý – kamarádky jí je pochválí a já budu mít kladné body za originalitu. A lásku.

Takže rozhodnuto. A hlavně vyřešeno! http://www.sokino.cz/ponozky-cervena/ posílám asistentce se vzkazem „velikost 39“.

 

IMG_2957_1

 

 

 

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem